Яна Матвійчук – завод Байрактар в Україні можуть не збудувати
Матвійчук Яна, засновниця івент-агентства ARENA CS, вважає, що існує ризик того, що завод Байрактар в Україні можуть не збудувати.
Влітку 2022 року почала з’являтися інформація про те, що турецька компанія Baykar збудує завод Байрактар» в Україні з виробництва безпілотників.
Нещодавно повідомили, що компанія Байкар вже завершила проєкт будівництва заводу. Планувалося, що завод мав би розпочати свою роботу через 2 роки. Виробництво «Байрактарів» в Україні — це надзвичайно важливо для обороноздатності України.
В чому ж виникли проблеми?
Виробництво Байрактар в Україні можуть не запустити?
У інтерв’ю українській журналістці Наталі Мосейчук генеральний директор компанії Baykar Халука Байрактар розповів про те, що виникли складнощі з підключенням майбутнього заводу до української електромережі. Бізнесмен розповів, що в Україні все влаштовано так, що для підключення до електрики треба викласти 10 млн доларів та чекати 2 роки. Гендиректор Baykar каже, що це не корупція, а просто так все влаштовано в Україні. Він також поділився, що у Туреччині цей процес відбувається протягом 2 тижнів. Про складнощі з підключенням компанія Baykar повідомила українській владі.
Хто має підключити електрику на завод Байрактар в Україні?
Регулюванням підключення до електромереж та встановленням правил займається Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП). І, як не дивно, дана комісія є фігурантом декількох корупційних скандалів. Наприклад, у 2021 році політик Валентин Наливайченко у своєму Фейсбук опублікував інформацію про те, як НКРЕКП обікрали «Укрзалізницю» на 1,9 млрд грн завищуючи ціни на електроенергію. Або, наприклад, у тому ж 2021 році члени НКРЕКП преміювали самі себе. І ми можемо лише уявити як процвітає корупція, коли до НКРЕКП звертаються бізнеси, які хочуть підключитися до електромережі…
Як відбувається підключення до електромережі у інших країнах
В США, наприклад, підключення підприємства схоже на те, як в Україні у квартиру підключають інтернет. Все відбувається швидко і безперешкодно. Чому? Бо у США всіма підприємствами-виробниками електроенергії володіє і керує бізнес. У США існує конкуренція між виробниками та розподільчими мережами, а не так, як в Україні. Бізнес зацікавлений у тому, щоб саме до його електромережі підключилося підприємство, яке буде споживати електроенергію у промислових масштабах.
В Україні ринок в галузі виробництва та розподілення електроенергії є тільки на папері. Насправді ж, виробництвом та розподіленням електроенергії займається держава та декілька олігархів, які використовують своє монопольне становище. Лише в Україні існує різна ціна на електроенергію – для бізнесу та для населення. І якщо влада та олігархи бояться піднімати ціни на електроенергію для населення, бо це може викликати суспільне незадоволення, то з бізнесом ніхто не рахується. Всі вважають, що для бізнесу можна формувати будь-яку ціну, а бізнес дійсно буде змушений платити, оскільки альтернативних варіантів отримання електроенергії в Україні не має.
Не Байрактар єдиний. Досвід Яни Матвійчук
«Два роки тому я їздила по справах у Нову Каховку. Там мала змогу поспілкуватися з одним з найбільших виробників замороженої полуниці в Східній Європі. У цього бізнесмена були власні поля площею понад 100 га, де і вирощували полуницю. Для пакування та замороження продукції було збудовано ангар. Підприємець планував підключити приміщення до електромережі – лінія електропередачі проходила поряд. Протягом декількох років цей бізнесмен збирав всі необхідні документи та дозволи, за власні кошти побудував трансформатор. Коли настав момент підключення трансформатора до лінії електропередачі – з нього попросили хабар у розмірі 500 тис. грн. Просто щоб підключити кабель! Цей підприємець вирішив не платити хабар і сам знайшов вихід із ситуації – придбав промисловий генератор».
Проблема полягає у тому, що на українському енергетичному ринку існує декілька великих монополістів і немає змоги підключитися до іншого постачальника електроенергії. Через це і виникає корупція.
Зараз надзвичайно важливо, щоб українська влада звернула увагу на ситуацію довкола заводу Байрактар та гарантувала безкоштовне та швидке підключення до електромережі. Завод Байрактар в Україні — це не лише робочі місця, але й оборонний потенціал України. Окрім того, якщо українська влада піде назустріч підприємству – це буде сигнал для інших іноземних інвесторів, що Україна змінюється і вже не страшно заходити на український ринок. Якщо ж зараз чиновники не вирішать проблему – ми не тільки залишимося без заводу Байрактар, але й без перспективних інвесторів. А не буде інвестицій – не буде успішної України.
Байрактар — це безпілотник, який можне підійматися на висоту до 8 км, розвивати швидкість до 200 км/год та нести на собі боєприпаси. Ціна Байрактар коливається від 5 до 6 млн доларів.