Опубликовано:
11 февраля 2022
Теги по теме:

В Україні підвищать ціни на комунальні послуги. Якою буде ціна на газ 2022

Ivan Kishchuk Идеи для бизнеса 11 февраля 2022 Читать: 7 мин Просмотры: 963

У новому відео про підвищення цін на комунальні послуги на YouTube-каналі «Бизнес Арена» блогерка Бізнес Фея Яна Матвійчук розповіла чому і на скільки зміниться ціна на газ.

газ комунальні послуги газовий лічильник дівчина
У травні вібудеться подорожчання газу.

Українці все більше і більше платять за комунальні послуги. Люди вже не в змозі знайти кошти. Борги населення зростають, але держава майже нічого не робить. Сьогодні говоримо про те, як знизити вартість комунальних послуг для населення.

Податки на комунальні послуги

В Україні досі зберігаються високі тарифи на комунальні послуги. Аби уникнути «тарифних майданів» уряд намагається всіляко унормувати ціни. Так, з травня 2021 по травень 2022 фіксованими стали ціни на газ. Проте, якими ціни будуть далі – сказати важко. І якщо з газом все менш більш зрозуміло, то що відбувається з іншими комунальними послугами? А от що: ціни на них встановлюють органи місцевого самоврядування.Але проблема не лише у цьому. Всі наші комунальні послуги оподатковуються державою. 20% від суми, яку ви сплачуєте за комунальні послуги – це ПДВ. Податок існує не лише на самі комунальні послуги, а й, наприклад, ті же 20% ви сплачуєте і за транспортування газу.

Проте варто сказати, що зниження ПДВ на комунальні послуги могло би сприяти зниженню цін. І такі ініціативи теж є. Так, депутати вже подали на реєстрацію законопроєкт в якому йдеться про зниження ПДВ на житлово-комунальні послуги до рівня 7%. Проте чи приймуть цей законопроєкт – невідомо.

Ціна на комунальні послуги у Європі

У Європі вже на собі відчули енергетичну кризу і знижують ПДВ на газ. Польща спочатку знизила ПДВ на газ з 23% до 8%, а з початку лютого – податок складає 0%. Або, наприклад, Чехія взагалі скасувала ПДВ з тарифів на газ та електроенергію.

Чому зросте ціна на комунальні послуги

А що ж в Україні? Очікується, що у травні 2022 року ціни на газ зростуть, бо саме у травні закінчиться річний період, протягом якого держава регулювала ціни на газ. Для подорожчання газу є наступні причини:

  1. Дефіцит газу в Україні.

Зараз Україна більше орієнтується на Європу, де і закуповує газ. Тому ціни на газ в Україні залежать від цін на газ в Європі. До того ж, в Україні відсутні термінали для збереження скрапленого газу, що ускладнює ситуацію ще більше.

  1. Низький рівень видобутку власного газу.

В Україні майже не розвивається газовидобувна галузь. Проблема полягає в тому, що в українські родовища газу не інвестують міжнародні компанії. Причини для цього різні: компанії не хочуть займатися пошуком родовищ; прогалини в українському законодавстві, судовій системі; родовища, що були розроблені в радянські часи виснажуються.

Також варто враховувати, що видобуток українського газу покривається рентною платою. Рентна плата в Україні одна з найвищих у світі і складає 29%. Враховуючи це, держава навпаки мала би знижувати рентну ставку, щоб підтримати видобувні компанії. Але зараз ми бачимо протилежне – видобувників «душать» податками заради короткострокового ефекту. І будуть робити це й надалі. Данило Гетьманцев хоче ввести ренту на газ у розмірі 69% в період подорожчання. Така висока рентна ставка знищить і без того слабку видобувну галузь України.

Чи зможе уряд і надалі «штучно» стримувати ціну на газ? Найімовірніше, ні. Міжнародний валютний фонд, з яким тісно співпрацює Україна, вимагає встановлення ринкових цін на газ. Тому ціни на газ зростуть.

Фахівці Міністерства економіки кажуть, що у наступному опалювальному сезоні ціни на газ зростуть на приблизно 13%. Проте експерти в енергетичній галузі називають іншу цифру – 20%.

Комунальні послуги – тягар для людей

Але звідки люди мають брати гроші на оплату комунальних послуг, якщо їхня вартість постійно зростає! За даними Держстату станом на листопад 2021 року середньостатистична сім’я з двох осіб з доходом 28,5 тис. грн, що мешкає у квартирі площею 60 кв.м витрачає лише на оплату комунальних послуг 13,5% своїх доходів, а це дорівнює 3,8 тис. грн. Проте далеко не всі в Україні мають такий рівень доходів. А тепер уявіть, якщо людина з мінімальною зарплатою в 6500 грн теж живе у квартирі 60 кв.м і має віддати також 3,8 тис. грн. за комунальні послуги. А це вже значно вдарить по кишені, чи не так?

Як здешевити комунальні послуги

В такому разі, державі треба подумати над тим, як компенсувати витрати на газ.

Ну, по-перше, варто би скоротити кількість чиновників і направити ці гроші в економіку? Але уряд над цим не думає, а, навпаки, тільки «підгодовує» держслужбовців. Так, нещодавно було ухвалено рішення про підвищення посадових окладів чиновників на 6%. І, як повідомляється, «реформування продовжиться і далі».

Ціна на комунальні послуги та бізнес

А до чого тут бізнес спитаєте ви? Ціни на газ, а тим більше його наявність значно впливають на український бізнес. Зростають ціни на газ – зростає собівартість виготовлення продукції, а отже і ціни.

Газ – це робота бізнесу, а робочий бізнес – це зарплати громадянам і робочі місця.

 

 

 

Теги по теме

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

logo-popup

Заполните, пожалуйста, поле

Заполните, пожалуйста, поле

Заполните, пожалуйста, поле