Опубликовано:
18 февраля 2022

«єБабуся»: безкоштовні смартфони Зеленський видасть тільки обраним

Ivan Kishchuk Новости 18 февраля 2022 Читать: 5 мин Просмотры: 795

Нещодавно Зеленський анонсував, що видасть смартфони всім українцям у віці від 60 років держава безкоштовно.  І все би нічого, гарна ініціатива, правда? Проте не все так просто. Давайте порахуємо у скільки це обійдеться українському бюджету і які коливання на ринку може спричинити.

Хто отримає смартфони

Почнемо з того, хто ці смартфони зможе отримати. Спочатку Зеленський заявив, що смартфони отримають всі українці у віці 60+, а це 8,8 млн осіб. Пізніше у Міністерстві цифрової трансформації уточнили, що отримати смартфон зможуть лише пенсіонери, які отримали дві дози вакцини від Ковід-19. Таким чином, кількість людей, що «підпадають» під програму автоматично скорочується до 3,4 млн. Говорять про ще один критерій відбору, який скоротить цю цифру до 3 млн осіб. Але поки цей критерій не оголосили, то давайте зупинимося на цифрі 3,4 млн.

Отже, експерти кажуть, що така програма Зеленського може знищити український ринок мобільних пристроїв і створити прогалину в українському бюджеті. І ось чому:

1) За даними групи «АЛЛО» ринок мобільних пристроїв в Україні складає трохи більше 5 млн одиниць. В той же час Володимир Зеленський збирається роздати аж 3 млн смартфонів. А це – половина ринку.

2) Якщо припустити, що один смартфон буде коштувати 3000 грн, то загалом держава витратить на програму понад 10 млрд грн. А звідки ці гроші брати? Правильно, з наших кишень і з податків.

Для виконання такого великого замовлення, найімовірніше, буде проводитися тендер. А ми знаємо добре, що там, де є тендер – присутня і корупція, і розкрадання. А красти буде з чого – 10 млрд грн ж як не як!

Також до смартфону пенсіонерам будуть пропонувати підключити ще й пільговий пакет для інтернету та дзвінків. Тобто, мобільні оператори, скоріше за все, будуть отримувати відшкодування від держави. Очікується, що ціна підключення пакету буде складати 100 грн.

Цікаво ще те, що бюджет Мінцифри на 2022 рік складає всього 4,3 млрд грн. А ціна реалізації тільки однієї програми Зеленського – 10 млрд грн.

Чому безкоштовні смартфони обвалять ринок  мобільних пристроїв?

Компанія, яка переможе у тендері стане однією з домінантних на українському ринку мобільних пристроїв. В такому разі менші компанії не зможуть конкурувати на рівних умовах.

Безкоштовні смартфони знищать бізнес

Тобто, виходить так, що всіх малих гравців на ринку мобільної техніки просто знищать. Очевидно, це нова тактика нашого уряду – нищити малий та середній бізнес. Як от це успішно робить Гетьманцев з своїми касовими апаратами для ФОП. І Гетьманцев не відступить, бо гроші ж на такі програми, як «єБабуся» треба десь брати. А платити за них будемо ми – бізнесмени та підприємці.

Де брати гроші на смарфони

Та і простим людям дістанеться, бо нещодавно Гетьманцев запропонував оподатковувати «підробітки» громадян. Чи не є це спробою уряду наповнити хоча би якось бюджет? Та і подумайте, скільки грошей ми віддаємо державі. От для прикладу, коли ви йдете в магазин за продуктами, то майже 50% від їх вартості ви віддаєте державі. Така ж сама ситуація з комунальними послугами. Тобто, фінансування програми Зеленського буде відбуватися за наші з вами гроші.

Як вирішити проблему можливого обвалу ринку мобільних пристроїв?

Експерти кажуть, що найкращим варіантом було би зарахувати на рахунки 3000 грн на рахунки людей, по прикладу єПідтримки, як це було з «ковідною тисячею». Припускають, що так пенсіонери могли би самостійно піти у магазин і таким чином «рівномірно» розподілити кошти між всіма компаніями на ринку. Проте питання: а як скористатися грошима з єПідтримки, якщо платити можна лише віртуальною картою на телефоні, якого немає.

Окрім того, це не вирішує того, що у бюджеті з’явиться величезна діра.

 

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

logo-popup

Заполните, пожалуйста, поле

Заполните, пожалуйста, поле

Заполните, пожалуйста, поле