Як волонтери боронять країну
Волонтери одними з перших стали на оборону України після початку повномасштабного вторгнення росії 24 лютого. Українські волонтери з перших днів почали закривати потреби армії та постраждалих від бойових дій. Саме діяльність волонтерів значно допомогла ефективно протидіяти російським військам.
Волонтери та бізнес. Досвід Яни Матвійчук
Яна Матвійчук з перших годин повномасштабного вторгнення активно почала допомагати країні. Протягом перших місяців Яна зібрала спільно з CEO Club Ukraine понад 170 мільйонів гривень на підтримку армії та українців. Згодом Яна створила благодійний фонд Women’s Aid International, який покликаний допомагати літнім людям, жінкам у кризі та вимушеним переселенцям у Дніпровському та Дарницькому районах міста Києва. За час діяльності Фонду допомогу було надано понад 1500 разів.
Важливо сказати й про те, що за час волонтерської діяльності Яна особисто стикнулася з бюрократією, неефективністю деяких українських чиновників та складнощами ввезення допомоги.
Яку допомогу надають волонтери?
З урахуванням тієї військової загрози, що постала з боку рф, активізувалися не тільки професійні волонтери, але й звичайні громадяни, які самостійно організувалися та почали підтримувати країну. Волонтери надають:
— допомогу армії (медикаменти, спорядження, зброя, транспорт та навіть військова техніка);
— підтримку вимушеним переселенцям (житло, одяг, продукти харчування, ліки, кошти та психологічна підтримка);
— супровід під час реабілітації постраждалих від війти (у тому числі поранених військових).
Перелік секторів, де задіяні волонтери, дуже широкий. Проте у масовому розповсюдженні волонтерства є і мінус. Люди, які без попередньої підготовки розпочали благодійну діяльність, не завжди можуть робити це якісно через незнання стандартів волонтерської діяльності. Особливо це стосується тих, хто працює з постраждалими від війни та тими, хто опинилися у скрутному становищі.
Волонтери «з народу». Міжнародні стандарти волонтерства
Задля здійснення якісної волонтерської діяльності, задіяним у цій сфері надзвичайно важливо знати, як мінімум, міжнародні стандарти. Коротко їх можна узагальнити до наступних принципів:
- Волонтерство з метою розвитку.
Передбачається використання навичок добровольців для роботи з людьми та спільнотами з метою покращення якості їх життя та підтримки їхнього потенціалу для вирішення проблем малозабезпеченості та нерівності відповідно до цілей сталого розвитку. Волонтерська діяльність з метою розвитку має завжди бути спрямована на максимальний внесок та відповідальність.
- Відповідальне волонтерство.
Гарантується, що волонтерська діяльність визначається на місцевому рівні і призначена для задоволення потреб співтовариств так, як визначено цими спільнотами. Відбір та підготовка волонтерів гарантує, що вони зможуть здійснювати ефективну волонтерську діяльність у рівноправному партнерстві із співтовариством. При провадженні цієї діяльності не буде завдано шкоди членам спільноти та волонтерам.
- Ефективне волонтерство.
Результатом волонтерської діяльності є вимірні та стійкі покращення для малозабезпечених та маргіналізованих спільнот, які відповідають національній програмі розвитку країни та цілям сталого розвитку.
Вищенаведені приклади є загальними принципами волонтерства. Проте, після обрання волонтером сектору діяльності, важливо вивчити і вужчі стандарти діяльності, які є актуальними саме у обраному сегменті. Наприклад, для людей, котрі працюють з літніми людьми, вимушеними переселенцями, людьми з інвалідністю — недмінно треба знати, як поводитися з цими категоріями. Саме з метою покращення стандартів волонтерської діяльності благодійний фонд Women’s Aid International за підтримки Європейського Союзу проведуть тренінг «Комунікація з вразливими групами», де учасники навчаться вирішувати конфлікти, протидіяти стресу, повбавлятися емоційного напруження та спілкуватися з окремими категоріями людей.
Заявку на участь у тренінгу можна подати тут до 20 листопада 2022 року.