Дозвіл на зброю в Україні та корумповані чиновники. Ініціатива Яни Матвійчук

Ivan Kishchuk Новости 13 марта 2023 Читать: 11 мин Просмотры: 10453

Дозвіл на зброю в Україні можна лише за «совковим» принципом і за 30 років незалежності він не змінився. Тож людям доводиться обирати між жахливою бюрократичною схемою або більш «легкою» корупційною (говорять, дозвіл коштує від 200 до 500 долларів США). Водночас право на зброю повноцінно не реалізоване: є обмеження на види, варіанти носіння, застосування. Повномасштабна війна показала: стикаючись з зовнішньою загрозою, українці готові битися. Але чим?

матвийчук яна полігон обіг зброї в україні як отримати дозвіл
Яна Матвійчук зі зброєю в руках на полігоні.

Підприємиця, волонтерка та координаторка руху всеукраїнської акції «Українцям зброю» Яна Матвійчук прагне спростити цей процес та зробити його більш доступним для співгромадян. Яна Матвійчук ініціювала петицію до Президента України щодо ліквідації дозвільної системи для отримання зброї. 

Підпиши петицію до Президента України про ліквідацію дозвільної системи на зброю.

«Наша мета — досягти спрощення процедури отримання дозволу на зброю під час війни та після неї. Долучитися може кожен: достатньо підписати петицію та здобути повноцінне право на самозахист без корупції та недолугих обмежень. Закликаємо поставити свій підпис під петицією прямо зараз!»

Дозвіл на зброю = свобода громадян

Чи справді дозвіл на зброю з 2022 року став ще більш актуальним для українців? Деякі політики та лідери думок маніпулюють аргументами про підвищення рівня злочинності. Вони залякують простих громадян, що право на зброю — це, буквально, «коли на вулицях всі почнуть стріляти по всім».

Насправді все простіше. Ті, хто відкрито апелюють проти зброї, бояться іншого — незалежності. Справжньої громадянської незалежності. Адже просте отримання дозволу на зброю та її елементарна купівля дають:

 • право на самооборону. Не чекати на поліцію по 40 хвилин, а використати зброю й захистити своє життя та майно;
 • зменшення злочинності. Якщо злочинці усвідомлюють, що їх потенційні жертви можуть бути озброєні, вони не нападають;
 • захист громадянських свобод. Особиста зброя — найкращий аргумент проти встановлення тиранії;
 • захист від зовнішнього ворога. Якби дозвіл на зброю у воєнний час був реалізований простіше та заздалегідь, озброєні українці не дали б росіянам так швидко окупувати Схід та Південь.

«Саме тому я була вражена, коли виявилося, що українці беззбройні проти ворога, коли активні представники ТРО ЗСУ Херсона, Бердянська, Мелітополя не мали зброї та не могли швидко її отримати», — зазначає Яна Матвійчук. Вона впевнена: якби ситуація була іншою, ворог не збіг би діяти настільки блискавично. Окупувати місто, де по тобі стріляють цивільні майже з кожного будинку, дуже важко.

матвійчук яна зброя в руках україна 2023 вогнепальна зброя
Яна Матвійчук вчиться стріляти.

Потреба є, а закону немає

У травні 2022 року у Дії провели опитування серед українців щодо легалізації зброї в Україні. Питання звучало так: «Як ви ставитеся до володіння українцями зброєю?» Тоді майже 60% учасників опитування підтвердили свою підтримку у цьому питанні. Трохи більше ніж 20% висловилися проти. 

Однак дискусії про дозвіл на зброю для цивільних точилися ще до повномасштабного вторгнення росії в Україну. У переддень «великої війни» депутати провели перше читання законопроєкту «Про обіг цивільної вогнепальної зброї». Проте він зазнав критики й досі очікує другого читання. 

Вже під час повномасштабного вторгнення міністр оборони України Олексій Резніков зазначив: «…в Україні немає закону, який в принципі регулює обіг зброї. В нас лише відомчими актами це регулюється. Тому я дуже щиро вірю, що український парламент нарешті прийме закон, в якому буде все внормовано». 

У перші тижні повномасштабного наступу росії МВС видали українцям тисячі одиниць вогнепальної зброї. Як не дивно, люди використовували її для оборони міст від окупантів, ДРГ та мародерів. Велика кількість зброї у цивільних, зокрема, допомогла утримувати порядок у населених пунктах. Тобто, замість зростання злочинності вийшло навпаки: люди використовували зброю для власної безпеки та спротиву ворогу. 

Поки у законодавчому полі є пробіли, українці намагаються купити зброю незаконно. Український бюджет недоотримує значну кількість доходів через існування тіньового ринку. Нацполіція відзвітувала, що у 2021 році було вилучено понад 1200 одиниць вогнепальної зброї та близько 89000 набоїв. Якби ж цю зброю продавали офіційно, держава могла б отримати значну кількість податків та, наприклад, використати їх на підвищення обороноздатності країни.

рушниця гвинтівка зброя дозвіл україна 2023 матвийчук яна
Яна Матвійчук має дозвіл на зброю.

Легальне отримання зброї: дев’ять кіл пекла… і все спочатку

Проблема у тому, що всі дозвільні системи існують незаконно, адже закону про зброю в Україні немає.

До 2022 року питання отримання дозволу на зброю регулювалося наказами МВС №№622 та 379. Як отримати дозвіл на зброю у 2022 році? В межах тимчасового наказу №170, який діє лише під час воєнного стану та розповсюджується виключно на мисливську зброю.

Щоб отримати дозвіл придбання, зберігання і носіння вогнепальної мисливської зброї (нарізної та гладкоствольної), а також набоїв до неї, треба  подати на ім’я керівника органу поліції за місцем проживання перебування:

 • заяву, написану від руки;
 • копію посвідчення особи;
 • квитанції про сплату держмита.

Попри спрощення процедури, все одно треба подавати дві заяви: спочатку на придбання, а потім – на зберігання та носіння зброї. Термін видачі дозволу не перевищує два дні у зв’язку з необхідністю перевірити особу.

Яна Матвійчук особисто та без жодного хабара пройшла процедуру отримання дозволів на купівлю та зберігання зброї. Цей процес зайняв у неї пів року. Далі вона розповідає про свої враження:

«Теоретично все просто. Проте на практиці процедура сильно забюрократизована. Наприклад, вам треба прийти особисто до територіального органу Державної служби України з питань регулювання ринку зброї та вибухових матеріалів за місцем прописки, тому що ніби база власників зброї є онлайн, але відділи дозвільної системи не можуть обмінюватись між собою даними. Тому якщо ви проживаєте в Києві, а прописані в Рівному, скоріше за все вас відправлять оформлювати довідки саме в Рівне. Примітка: хабар розв’язує цю проблему.

Оплати державні мита онлайн неможливо, тож спочатку ви стоїте в черзі для подачі документів, там вам видають заявку і квитанції на оплату, ви йдете платити в банк і заповнювати заяву, знову подаєте весь анкет документів. Треба встигнути до 13:00, бо потім дозвільний центр закривається. У вихідний день зробити це неможливо. Примітка: хабар, знову ж таки, розв’язує цю проблему.

Потім ви чекаєте місяць, щоб вам дали зелений папірець («зеленку»), який дозволяє вам купити зброю протягом наступних трьох місяців. Якщо не встигли придбати, то процедура починається спочатку».

дозвіл на зброю яна матвійчук зеленка україна
Яна Матвійчук у черзі біля дозвільного органу.

Який вихід?

Насправді все дуже просто: достатньо ліквідувати процедури та дозволити українцям купувати зброю за наявності водійського посвідчення. Ця схема відмінно працює у США. Логіка очевидна: людина, щоб отримати «права», проходить нарколога й психіатра, надає необхідні особисті дані. Тобто, посвідчення водія вже підтверджує факт, що громадянин достатньо адекватний для того, щоб купити зброю та правильно її використовувати (або не використовувати). 

У петиції до Президента я закликаю спростити отримання дозволу на зброю в Україні. Зареєструвати номер зброї продавець може безпосередньо у магазині – для цього не потрібні тисячі чиновників та бюрократичні процедури. Якщо купуєте зброю не в магазині, то перереєструвати її можна на іншу людину у нотаріуса, як землю чи квартиру. 

Тому підписуйте петицію щодо ліквідації існуючої дозвільної системи разом з офісами та співробітниками, діяльність яких ми оплачуємо зі своїх податків. Українці мають мати право купувати зброю без штучних та протизаконних обмежень!

Підписуйте петицію про спрощення дозвільної системи на зброю тут.

Яна Матвійчук є експерткою у сфері повоєнної реформації України. Підприємиця Матвійчук Яна вважає, що дозвіл на зброю в Україні кожен має мати змогу отримати швидко та без зайвої бюрократії. Спрощений дозвіл на зброю  це одна з фундаментальних реформ для України.

Український політичний та громадський діяч Дмитро Корчинський також підтримав ініціативу Яни Матвійчук щодо того, що дозвіл на зброю має бути доступним для всіх за спрощеною процедурою. Експертка Яна Матвійчук та філософ Дмитро Корчинський записали відео на тему ліквідації дозвільної системи на зброю:

 1. Підтримую ліквідацію дозвільної системи
  Цих рішал потрібно прибрати від кормушки

 2. Я мисливець із стажем 35 р. Моя пропозиція , зробити так ,як вАмериці ,можливість отримати дозвіл на придбання зброї в осіб що мають водійські права. Тому що раз на З роки ходити на огляд в мед .заклади і платити наркологу1000 г рЦе ще один вихід щоб боротися із корупцією

 3. ПОГОЛОВНЕ НЕГАЙНЕ ОЗБРОЄННЯ ЗА ВЛАСНИЙ РАХУНОК ПО ЦІНІ ВИРОБНИКА: ВІЙСЬКОВОЗОБОВ’ЯЗАНИХ (ПОЧИНАЮЧИ З РЕКРУТІВ), ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІВ, ЦИВІЛЬНОСЛУЖБОВЦІВ ПО ВІЙСЬКОВОМУ КВИТКУ АБО ПОСВІДЧЕННЮ ОФІЦЕРА БЕЗ ДОДАТКОВИХ ДОКУМЕНТІВ!

 4. Вважаю за потрібне зробити так щоб зброя була доступна для народу України.

 5. Цілком підтримую прийняття закону вільного продажу зброї. Були б ми всі озброєні, ху*ло б не зважився б на нас напасти і скільки б кращих з нас людей, молодих і репродуктивних, не загинули б у цій війні. Та влада боїться втратити хабарний потічок, а ще більше вона боїться українців.

 6. Підтримую!!! Тільки за 100%!!! Людина має повне право на самозахист себе і своєї родини. Надія на поліцію дуже сумнівна. В критичний сітуації дорога кожна хвилина і покі пріїдє поліція , може бути вже пізно…. І треба буде вже визивати кріминалистів . Ще раз наголошую — людина має право на самозахист,як це робиться в усіх цівилизованих країнах.

 7. За відміну дозвільної системи. Право на зберігання та носіння нарізної короткоствольноі (пістолети) та автомати по бажанню. Та покупки та зберігання колекційної зброі

 8. Зброя це не іграшка, але вона потрібна, щоб людина змогла захистити себе та рідних від тих хто вломиться до неї, і яким не потрібні ніякі дозволи, щоб мати зброю…вони і так її мають…коли бандюки будуть знати, що їх може зустріти куля, подумають сто разів чи грабувати людину ,чи ні…

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

logo-popup

Заполните, пожалуйста, поле

Заполните, пожалуйста, поле

Заполните, пожалуйста, поле